Masaż leczniczy
Masaż leczniczy jest formą fizycznego oddziaływania na organizm ludzki za pomocą bodźców mechanicznych, którego celem jest wywołanie odczynu miejscowego i ogólnego. Może być wykonywany ręcznie lub przy użyciu aparatów i urządzeń. Celem zabiegu jest poprawienie psychofizycznej sprawności chorego oraz wywołanie odczynów fizjologicznych w tkankach, narządach i układach.
Masaż klasyczny
jest to forma oddziaływania rękami masażysty na tkanki pacjenta poprzez powłoki ciała. Masaż poprawia ukrwienie, rozluźnia tkanki, zmniejsza napięcie mięśniowe. W masażu klasycznym wyróżnia się 8 podstawowych technik, które polegają na wykonywaniu określonych ruchów z zachowaniem odpowiedniej kolejności. Są to:
- głaskanie
- rozcieranie
- ugniatanie
- wyciskanie
- oklepywanie
- wibracje
- roztrząsanie
- głaskanie
Masaż wibracyjny (aquavibron)
jest to masaż mechaniczny, w którym wykorzystywane jest ciśnienie wody. Przepływ wody w aparacie powoduje drgania w gumowej membranie. Zabieg wpływa na regenerację tkanek, sprężystość mięśni, zwiększa ruchomość stawów.
Drenaż limfatyczny
jest formą oddziaływania na organizm człowieka bodźcami mechanicznymi w postaci ucisku na tkanki w formie przesuwającej, przepychającej, wyciskającej w celu usprawnienia krążenia limfy i poprawienia warunków odżywczych tkanek. Mechaniczny drenaż limfatyczny wykonywany jest za pomocą aparatu BOA, w którym istnieje możliwość wybrania jednego z wielu programów terapeutycznych w zależności od celu terapeutycznego.
Uwagi
Nie wolno samowolnie uruchamiać urządzeń zabiegowych.
Przed zabiegiem należy:
- usunąć wszystkie przedmioty metalowe jak: biżuteria, spinki, paski z klamrami metalowymi, protezy zębowe itp. (terapuls, DKF)
- oczyścić dokładnie skórę w miejscu, które ma być poddane zabiegowi (z maści, plastrów – najlepiej ich wcześniej nie stosować), (zabiegi elektrolecznictwa)
- przed wykonaniem zabiegów w obrębie twarzy, kobiety winny usunąć makijaż, a mężczyźni nie powinni się – w tym dniu – golić.